loader  Loading... Please wait...

Question(s) / Instruction(s):

A product sells for $280 per unit, and its variable costs per unit are $205. The fixed costs are $436,000. If the firm wants to earn $63,500 pretax income, how many units must be sold?

a)            6,660.

b)            6,860.

c)            6,960.

d)            6,760.

e)            7,060.

Find Similar Answers by Subject


Student Reviews

Rate and review your solution! (Please rate on a Scale of 1 - 5. Top Rating is 5.)


Expert's Answer
Download Solution:
$1.79

This solution includes:

  • Plain text
  • Cited sources when necessary
  • Attached file(s)
  • Solution Document(s)



Reach Us

408-538-8534

20-3582-4059

39-008-4233

+1-408-904-6494