loader  Loading... Please wait...

Question(s) / Instruction(s):

A company uses the periodic inventory system and had the following activity during the current monthly period.

November 1:     Beginning inventory                       100 units @ 20

November 5:     Purchased                                           100 units @22   

November 8:     Purchased                                           50 units @ 23

November 16:   Sold                                                       200 units @45

November 19:   Purchased                                           50 units @ 25

In a periodic inventory system, using the weighted-average inventory method, the company's ending inventory would be:

 A) $2,000.

 B) $2,200.

 C) $2,250.

 D) $2,400.

 E) $4,400.

 F) Weighted average cost per unit: $6,600/300 units = $22

 G) Ending inventory: (300 units - 200 units) x $22 = $2,200



Find Similar Answers by Subject


Student Reviews

Rate and review your solution! (Please rate on a Scale of 1 - 5. Top Rating is 5.)


Expert's Answer
Download Solution:
$1.79

This solution includes:

  • Plain text
  • Cited sources when necessary
  • Attached file(s)
  • Solution Document(s)



Reach Us

408-538-8534

20-3582-4059

39-008-4233

+1-408-904-6494