loader  Loading... Please wait...

Question(s) / Instruction(s):

A company must decide between scrapping or reworking units that do not pass inspection. The comany has 15,000 defective units that cost $6 per unit to manufacture. The units can be sold as is for $2.50 each, or they can be reworked for $4.50 each and then sold for the full price of $9 each. If the units are sold as is, the company will have to build 15,000 replacement units at a cost of $6 each, and sell them at the full price of $9 each. (1) What is the incremental income from selling the units as scrap? (2) What is the incremental income from networking and selling the units? (3) Should the company sell the units as scrap or rework them? Incremental Income from networking: $ 22,500

Find Similar Answers by Subject


Student Reviews

Rate and review your solution! (Please rate on a Scale of 1 - 5. Top Rating is 5.)


Expert's Answer
Download Solution:
$1.79

This solution includes:

  • Plain text
  • Cited sources when necessary
  • Attached file(s)
  • Solution Document(s)



Reach Us

408-538-8534

20-3582-4059

39-008-4233

+1-408-904-6494