loader  Loading... Please wait...

Question(s) / Instruction(s):

A company had inventory of 15 units at a cost of $20 each on November 1. On November 2, it purchased 11 units at $17 each. On November 6 it purchased 6 units at $29 each. On November 8, it sold 22 units for $56 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the cost of the 22 units sold? A. $440 B. $1,232 C. $374 D. $661 E. $461

Find Similar Answers by Subject


Student Reviews

Rate and review your solution! (Please rate on a Scale of 1 - 5. Top Rating is 5.)


Expert's Answer
Download Solution:
$1.79

This solution includes:

  • Plain text
  • Cited sources when necessary
  • Attached file(s)
  • Solution Document(s)



Reach Us

408-538-8534

20-3582-4059

39-008-4233

+1-408-904-6494