loader  Loading... Please wait...

Question(s) / Instruction(s):

Erie Company manufactures a single product. Assume the following data for the year just completed:

Fixed Cost in Total:

Selling and Administrative            $60,000

Production                                          $82,500

Variable Cost per unit:

Selling and Administrative            $5

Production                                          $8

There were no units in inventory at the beginning of the year. During the year 30,000 units were produced and 25,000 units were sold. Each unit sells for $35.

Under absorption costing, the unit product cost would be:

a)            $8.00

b)            $17.75

c)            $13.00

d)            $10.75

Find Similar Answers by Subject


Student Reviews

Rate and review your solution! (Please rate on a Scale of 1 - 5. Top Rating is 5.)


Expert's Answer
Download Solution:
$1.79

This solution includes:

  • Plain text
  • Cited sources when necessary
  • Attached file(s)
  • Solution Document(s)

You Recently Viewed...



Reach Us

408-538-8534

20-3582-4059

39-008-4233

+1-408-904-6494